PROBUDITE VAŠU VITALNOST KROZ TAI CHI

PROBUDITE VAŠU VITALNOST kroz vežbanje Tai Chi’ja

Efekti primene Tai Chi-ja su prisutni kako na fizičkom, tako i na psihičkom planu a kao krajnja konsekvenca utiču na naš duhovni razvoj. Onaj ko vežba Tai Chi nalazi mir u svom srcu, uskladjuje um i telo, relaksiran je i skoncentrisan. Pokreti su lagani, kontinuirani, mekani, disanje je ujednačeno i lagano.

FIZIČKI PLAN  Uticaj ove veštine na naše telo i na naš organizam je nesumnjiv. Pre svega treba razmotriti kako pokreti Tai Chi-ja deluju na naše telo i na koji način ga usavršavaju, čine lepšim, gipkijim i harmoničnim.

POSTURA Osoba koja redovno vežba pre svega će imati bolju posturu. Ukoliko hoda pognute glave ili krivi glavu na jednu stranu, navići će se da hoda ispravno sa pogledom usmerenim ispred sebe. Samim tim ispravlja se i kičmeni stub koji je danas „boljka“ mnogih. Par reči o tome šta znači prava kičma. Postoji jedna zabluda vezana za taj pojam. Još od malena roditelji su nas terali da „ispravimo kičmu“. Ali to je u glavnom značilo da se isprsimo, ukrutimo vrat, povučemo ramena u nazad, a karlicu, pogotovo kod žena, isturimo pozadi, kolena bi bila takodje preterano prava i zategnuta. Tako bi hodali ili stajali i uništavali našu dragocenu kičmu. To je napet stav koji osim što šteti kičmenom stubu može uzrokovati još neke posledice. Prava kičma je baš kao što i kažemo – prava! To znači da kičmeni stub stoji u apsolutno pravoj liniji ali, glava i vrat su opušteni, kao da vise zakačeni za neku nit koja blago vuče na gore, ramena su opuštena i blago povijena na unutra kao i ceo grudni koš, karlica ja malo povučena napred (za osobe koji je isturaju u nazad), kolena blago savijena. Telo je opušteno  a kičma prava, to je moguće, samo je potrebno malo vežbe da bi vam to postala navika. (SLIKA pravilnog i nepravilnog položaja) Tako ćete hodati i stajati sa mnog više lakoće a vaša kičma neće patiti.

Tai Chi u Beogradu, zdravlje i relaksacija
Tai Chi u Beogradu, zdravlje i relaksacija

RAVNOTEŽA U pokretima Tai Chi Chuan-a prisutna je stalna promena težišta sa jedne na drugu nogu. To zahteva izuzetno dobru ravnotežu. Iako imate nekih problema sa ravnotežom možete početi sa treningom i videćete kako se vaša stabilnost vrlo brzo poboljšava. Najbrži rezultati se vide kod ravnoteže. Ako tokom vežbi i izgubite ravnotežu ne dozvolite da vas to poremeti, samo nastavite sa vežbom i već sledeći put će biti mnogo bolje. Kod ravnoteže u Tai Chi-ju je veoma važno da se ona menja postepeno, to je u stvati promena jing stanja noge u jang i obrnuto. Sve dok potpuno ne prebacite težinu ne započinjite korak, tek kada je težina potpuno prešla na nogu koja će biti stabilna, onda vaša druga noga postaje apsolutna lagana i možete načiniti lep i graciozan korak. Ovo se ne odnosi samo na vežbanje Tai Chi-ja, to možete primeniti i u svakodnevnom kretanju i hodanju. Poboljšanje ravnoteže je veoma bitno za starije osobe, zato što se smanjuje strah od padova i povreda, te se tako osoba može da se više kreće, što utiče  na opšte zdravstveno stanje, a pokreti su lagani i graciozni. Samim tim se  smanjuje i mogućnost pada. Mnogi polaznici su mi rekli da već posle par meseci vežbanja, kada bi se našli u situaciji da se sapletu, nisu pali već su se spretno dočekali da drugu nogu.

KOORDINACIJA POKRETA Koordinacija pokreta je osnovna karakteristika Tai Chi Chuan-a. Predivna uskladjenost pokreta čini Tai Chi drugačijim od mnogih drugih veština. Osećaj koji osoba ima kada ujednačeno izvodi pokrete forme je zaista neopisiv. To je opšti sklad. Danšnji čovek je prilično otudjen od svog tela, tako da i nije svestan pokreta koje čini. Kroz Tai Chi se ova svest o telu povećeva i čini da naši pokreti budu uskladjeni i kontrolisani. Veoma važna odlika je da se svi pokreti rade na obe strane, tako da se i telo razvija ravnomerno, meridijani koji su rasporedjeni simetrično u telu se energetski pročišćavaju, a naše kretnje su koordinisane. Zbog toga je Tai Chi odlična vežba za one koji imaju problema sa koordinacijom pokreta. Neka vas ne uplaši što na početku sve to neće izgledati baš graciozno ali vremenom će sigurno postati. Kako se uvežbavaju fizički pokteti leve i desne strane tela, tako se aktivira i ravnomerno razvija i leva i desna hemisfera u mozgu. Zbog toga se Tai Chi preporučuje kao dodatak mnogim terapijama gde se radi na koordinaciji pokreta, kao na primer prilikom oporavka nakon moždanog udara. Imala sam dva polaznika koji su došli na predlog lekara posle moždanog udara i već posle dva meseca su imali vidljive rezultate. Moj učitelj je govorio da svako ko ima ruke noge i glavu, može da nauči da vežba Tai Chi.

Tai Chi u Beogradu, duh i telo
Tai Chi u Beogradu, duh i telo

ELASTIČNOST I GIPKOST TELA  Sa godinama se kod čoveka elastičnost i gipkost tela značajno smanjuje. Ako posmatramo bebu koja uči da hoda, kako puzi, pada, lako se podiže ili gricka svoje prstiće na stopalu, videćemo kako to radi bez ikakvog napora. Elastičnost tela nam omogućava slobodno kretanje a ono nas vodi ka zdravijem i kvalitetnijem životu. Kod izvodjenja Tai Chi formi gipkost tela je izuzetno važna, ne samo zato što postoje neki pokreti gde je potrebno visoko podići nogu ili čučnuti i restegnuti se na jednu nogu, nego zato što je najvažnije od svega – držati otvorenu karlicu. Karlica je osovina koja pokreće, korak u Tai Chi-ju započinje iz karlice, tako da, što je ona elastičnija, to su pokreti lepši i pravilniji.

Početnike fasciniraju pokreti gde se vidi ta elastičnost, ponekad ih i frustrijaju. Ako ne možete podići nogu dovoljno visoko, nemojte to raditi po cenu krivjenja kičme i stava. Uvek je bolje napredovati po malo, a zadržati pravilan stav. Elastičnost je nešto što se može razviti vežbom. Vrlo je važno da elastičnost vežbate svaki dan po malo, a ne naglo i na silu jer tako može doći do povreda i istegnuća koje će vas onda potpuno udaljiti od vežbanja.

ČVRSTINA MIŠIČA – MIŠIĆNI TONUS  Mnogi koji počinju da vežbaju Tai Chi pitaju da li će dobiti mišiće i smršati. Tai Chi je umnogome različit od svih drugih vrsta sportova i fizičkih aktivnosti. Kada naučite pravilno da izvodite pokete biće vam potrebna snaga mišića, posebno nogu. Kineska izreka kaže – Ko ima jake noge dugo živi! I to je zaista tako, jer ako imamo snagu u nogama, možemo da se krećemo,radimo, pešačimo, vežbamo Tai Chi. Snaga u Tai Chi-ju se dobija postepeno, tako da nemojte očekivati da ćete za par meseci „nabaciti mičiće“ ali ćete posle godinu dana sigurno imati lep mišićni tonus, koji će vam omogućiti dalji napredak.

                Od Tai Chi-ja nećete smršati, jer to nije aerobna vežba, a na mršavljenje kao što znamo utiče pre svega ishrana.Ono što će vam pomoći je da budete svesniji svog tela, pa se nećete prejedati. Na Tai Chi često dolaze osobe koje se ranije nisu bavile nekim sportom, ali nakon što ih Tai Chi pokrene, počinju da praktikuju i druge aktivnosti, kao planinarenje ili ples.       LEPOTA LICA I TELA – UNUTRAŠNJI OSMEH Poslednjih par decenija opsedutnost fizičkim izgledom, spoljašnjom lepotom lica i tela je uzela maha i došla do granice koja postaje štetna po zdravlje. Mislim na estetske operacije, implante, iscrpljujuće dijete, preteranu konzumaciju kozmetičkih proizvoda i preparata i tome slično. Opustite se! Lepota zaista dolazi iznutra, iz vašeg unutrašnjeg zadovoljstva i osmeha. Tokom više godina iskustva rada sa ljudima, primetila sam kako se ljudi koji se posvete Tai Chi-ju „prolepšaju“. To je logična posledica unutrašnje lepote i snage koju otkrivamo u sebi. Bolje držanje, mišićni tonus, veća prokrvljenost kože, osmeh i samopouzdanje čine da se čovek lepo oseća a samim tim i zrači pravom i istinskom lepotom.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Belgrade, Serbia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *